Информативне сесије у Републици Српској у вези са вакцинацијом


„Очување здравља помоћу вакцина“ била је тема серије информативних сусрета одржаних у неколико градова Републике Српске током септембра. Информативне сесије по називом „Заштита одраслих и дјеце од болести које се могу спријечити вакцинацијом” и „Заштита здравља трудница и новорођенчади” организоване су кроз сарадњу УНИЦЕФ-а и Института за јавно здравство Републике Српске, а уз подршку USAID-а. Циљ сесија било је унаприједити знање грађана о имунизацији, заштити здравља и превенцији болести.


Стручњаци из области епидемиологије, педијатрије, гинекологије, породичне и социјалне медицине разговарали су са грађанима у Бањалуци, Добоју, Требињу, Бијељини и Градишци о важности заштите здравља, промоцији здравих животних стилова, превенцији болести, првенствено кроз редовне превентивне прегледе и имунизацију, те су одговарали на питања посјетилаца. Присутни су имали прилику да изнесу своје недоумице када је у питању имунизација и здравствена заштита.

„Окупили смо се да бисмо разговарали о здрављу трудница и њихових беба. Као неко ко је води бригу о  здрављу становништва у Републици Српској, сматрамо да са превенцијом болести и промоцијом здравих навика треба кренути од најранијег узраста, односно још од пренаталног развоја, и правовремено разговарати о ризицима који могу да угрозе мајке и новорођенчад, те о начинима како да исправно проводимо све оно што је потребно за њихово здравље. Разговарали смо и о календару вакцинације у Републици Српској, које се вакцине примају, у којем узрасту, зашто их је важно примити баш тада кад је предвиђено календаром и колико је вакцинација сигурна. Позивамо све здравствене раднике да се укључе у информисање становништва дијељењем провјерених информација о вакцинацији,” истакла је др Јела Аћимовић, епидемиолог и помоћник директора за медицинске послове у Институту за јавно здравство Републике Српске.

 

Најважнији и најефикаснији начин превенције опасних заразних болести је вакцинација. Зато је важно у разговоре о заштити здравља укључивати информације о вакцинацији, било да је у питању редовна вакцинација дјеце или вакцинација одраслих, која подразумијева вакцинацију против грипе, COVID-19 и слично. У Добоју се, осим превенције заразних и незаразних болести разговарало и о промоцији здравих животних стилова.

 

„Ту смо да нашим грађанима, како малим тако и великим, укажемо на важност здравог живота и појаснимо на који начин то наши суграђани могу остварити. Настојали смо да сазнамо какве оброке праве и шта користе од намирница, те да им на основу тога дамо савјет како да саставе здрав тањир. Поред тога, дијелили смо им и летке са савјетима којих треба да се придржавају да би имали здравији живот. Разговарали смо и о вакцинацији дјеце која је битна, како би заштитили себе, али и остале,“ рекла је  докторица породичне медицине из Дома здравља Добој, др Марина Јотић Ивановић.

Инфодемија, односно прекомјерна количина нетачних информација о епидемијама може интензивирати или продужити епидемије, јер људи нису сигурни шта требају учинити како би заштитили своје и здравље људи око себе. Уз растућу дигитализацију – експанзију друштвених медија и кориштења интернета – информације се шире брже и самим тим јавност је збуњена како да реагује због појаве различитих алтернативних видова лијечења који заобилазе или негирају званичну медицину. Због тога је важно саслушати јавност, схватити које су забринутости и недоумице, и понудити одговоре и савјете компетентних стручњака. Дискусије су биле и прилика да се разговара о ХПВ вирусу и превенцији ХПВ инфекције односно болести које ХПВ изазива, првенствено карцином грлића материце,  вакцинацијом. Иако од ових болести у нашој земљи оболијева велики број жена, и даље је велика стигма када су оне у питању.

 

„Организовали смо округли сто са трудницама и разговарали о порођају и процедурама које прате порођај, о расту, развоју, њези и вакцинацији новорођенчета. Као гинеколог дала сам неке смјернице у вођењу трудноће, које су битне ради заштите здравља трудница али и зато што је то период када започиње брига за здравље новорођенчета. Такође, у Требињу су организована и предавања на тему ХПВ инфекције и значаја имунизације против ХПВ вируса. У нашој регији је до сада био слаб одзив на ХПВ вакцинацију, што говори о томе да  грађани нису довољно информисани о  опасности коју представља ХПВ и о важности вакцинације, “рекла је Марија Андрић, спец. гинекологије из ЈЗУ Болница Требиње.

 

Кључне поруке дискусија су да је важна промоција здравих навика и вакцинације, те континуирана едукација и подизање свијести јавности о ризицима за здравље и мјерама превенције. Редовно вакцинисање дјеце и одраслих је од суштинског значаја, јер вакцинација игра кључну улогу у спречавању ширења заразних болести и заштити колективног здравља, истакли су стручњаци.

„У задњих 60 година вакцине су спасиле више дјечијих живота него било која друга медицинска интервенција. Вакцинисана дјеца имају бољу прилику за здравијим животом и већу вјероватноћу да ће остварити свој пуни потенцијал. Родитељи су збуњени разним нетачним информацијама које им се пласирају и траже одговоре на своја питања на све могуће начине како би се олакшала њихова одлука. Зато позивамо родитеље да се за савјете о вакцинацији обрате педијатрима, епидемиолозима и породичним љекарима, поручила је Veronika Vashchenko, вршилац дужности представника УНИЦЕФ-а у БиХ.“

 

Општа имунизација и колективни имунитет пресудни су у борби против узрочника заразних болести које представљају пријетњу широм свијета. Колективним имунитетом штитимо ону најрањивију популацију, угрожену категорију становништва. УНИЦЕФ БиХ ће наставити да ради на јачању здравственог система за пружање услуга родитељима и дјеци, а представници Института за јавно здравство Републике Српске позивају родитеље да одговоре на сва питања и евентуалне недоумице потраже у  здравственом систему, првенствено код својих изабраних педијатара, породичних доктора или других надлежних доктора. Како се показало, они су и даље извор информација којем се највише вјерује.




Број отварања: 693
Датум објаве: 27.09.2023.