Oдржана едукација "Значај вакцинације против хуманог папилома вируса (ХПВ) у Републици Српској“


У Бањалуци је данас у организацији Института за јавно здравство Републике Српске, а уз подршку Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске и Канцеларије СЗО-а у БиХ, одржана едукација са темом “Значај вакцинације против хуманог папилома вируса (ХПВ) у Републици Српској“. Едукација је била намијењена љекарима породичне медицине, епидемиолозима, гинеколозима и педијатрима из Републике Српске.


Помоћни директора Института за медицинске послове др Јела Аћимовић изјавила је том приликом да је вакцина против ХПВ-а тренутно једна од најбитнијих у нашем календару обавезне вакцинације, с обзиром на ситуацију какаву имамо када је у питању,  не само карцином грлића материце, већ и  други карциноми које ХПВ изазива. Др Аћимовић је додала да је ово превенција која може да спаси живот у будућности дјеци која се сад вакцинишу. Др Аћимовић је навела да је од почетка вакцинације до данас, у Републици Српској, вакцинисано око 2.000 особа, од чега је једна четвртина мушког пола, што ја веома важно с обзиром да од обољења изазваних ХПВ-а оболијевају и мушкарци.

Проф. др Весна Ећим Злојутро, начелник Клинике за гинекологију и акушерство УКЦ-а Републике Српске истакла је да је важност  ХПВ вакцине огромна, али да је, нажалост, код нас још нису свјесни ни здравствени радници, а онда ни родитељи ни дјеца. Нагласила је да у Републици Српској стопа оболијавања жена од карцинома грлића материце износи 21 жена на 100.000 становника, што је јако велик број, ако се узме у обзир препорука СЗО-а да то буде 4-5 жена на 100.000 становника. Сама превенција је нешто што је најважније, а Република Српска у овом тренутку има вакцину која је набољи избор за спречавање биолести изазваних ХПВ-ом. Др Ећим Злојутро је подсјетила да код нас најчешће оболијавају жене старосне доби од 35 до 45 година.

На овој едукацији своја искуства о вакцинацији против ХПВ-а у србији пренијели су и стручњаци из Србије. Проф. др Владимир Петровић, дитректор Института за јавно здравље Војводине истакао је да ни у Србији ситуација са оболијеваљем од карцинома грлића материце није боља него у Републици Српској. Нагласио је да је, када је у питању европски регион, Србија у врху листе по стопи оболијевања и стопи умирања од карцинома грлића  материце. Додао је да су такви алармантни подаци били разлог зашто се и Србијаодлучила да у програм обавезне умунизације уведе и ХПВ вакцину.

Проф. др Милош Марковић, имунолог са Медицинког факултета у Београду подсјетио је да, иако је нова код нас, вакцина против ХПВ-а присутна је у Европи још од 2006. године. Ова вакцина је једна од најефикаснијих и најбезбједнијих вакицина коју уопште имамо. Она изазива изузетно добар имуни одговор који је дуготрајан, а врло ефикасно штити од најчешћих типова ХПВа и то не само гениталних типова, већ и карцинома усне дупље који су чешћи код мушкараца са прилично лошом прогнозом и високом смртношћу, што је још једна разлог више зашто да се вакцинишу и дјецаци.




Број отварања: 561
Датум објаве: 30.10.2023.