У Институту за јавно здравство Републике Српске од сутра почиње вакцинација против грипа


В. д. директора Института Бојан Ђенић изјавио је на конференцији за новинаре да је Институт у сарадњи са Владом Републике Српске на основу прослогодишњих потреба обезбиједио је 20.000 доза вакцина за бесплатне категорије становништва и 3.500 доза за комерцијалну вакцинацију. Навео је да је цијена једне вакцине је 28 КМ те истакао да овај начин обезбјеђујемо нашим најосјетљивијим категоријама становништва да могу да се вакцинишу и на тај начин заштите себе у периоду кад су најинтензивније респираторне инфекције. У Институту ће се вакцинација обављати од 8.00 до 14.00 часова.


Помоћник директора за медицинске послове у Институту за јавно здравство др Јела Аћимовић истакла је да у категорију грађана који могу примити бесплатну вакцину спадају pацијенти на хемодијализи и пацијенти код којих је извршена трансплантација бубрега, пацијенти који болују од шећерне болести - инзулин зависни, пацијенти који су лијечени кардиохируршким методама лијечења, ХИВ позитивне особе и пацијенти обољели од АИДС-а, дјеца лијечена од реуматске грознице са промјенама на срцу, дјеца обољела од цистичне фиброзе плућа, особе које болују од мишићне дистрофије и мултипле склерозе, особе које су завршиле са пријемом хемотерапије и тренутно немају клиничких знакова болести, лица са посебним потребама са боравком у колективном смјештају. Додала је да се сви они се вакцинишу као до сада у својим домовима здравља, а они који немају право на бесплатну вакцину, а желе да се вакцинишу, могу да се обрате Институту за јавно здравство. Др Аћимовић је истакла  наручивање код породичног љекара потребно уколико се вакцинација врши у домовима здравља.

Она је рекла да је ријеч о четворовалентној вакцини произвођача Санофи-Пастер. Начелник Службе за епидемиологију у Институту за јавно здравство др Нина Родић Вукмир навела је да је грип вирусно респираторно обољење које се преноси директно и капљично, односно и преко руку, и кихањем и кашљањем. Др Родић Вукмир је рекла да симптоми грипа личе на било коју другу прехладу и праћени су кихањем, кашљањем, болом у грлу и мишићима, температуром, а компликације се могу развити и на бубрезима, срцу и централном нервном систему. Најугроженија су мала дјеца и старија лица, те труднице и особе са хроничним обољењима, напоменула је др Родић Вукмир. Подсјетила је да Институт од 2011. године проводи сентинел надзор над грипом који је почео у 40. недјељи ове године и завршава се са 20. недјељом следеће године. У овај надзор укључени су сви домови здравља и све болнице у Републици Српској. Др Родић Вукмир позвала је све грађане да се вакцинишу јер је вакцинација најважнија мјера превенције заразних болести па тако и грипе.




Број отварања: 635
Датум објаве: 02.11.2023.