Недјеља подизања свјесности о оболијевању од грипе


У координацији са Свјетском здравственом организацијом, посљедња седмица октобра посвећена је подизању свјесности о оболијевању од грипе и њеној превенцији, посебно о значају вакцинације против грипе.

Сваке године од сезонске инфлуенце оболи од 3 до 5 милиона људи са тежим клиничким симптомима док од посљедица грипе умре до 500 000 особа. Годишње у свијету грипа погађа између 5% и 10% одраслих и између 20% и 30% дјеце.  Овај податак је још озбиљнији када знамо да се грипа може спријечити вакцинацијом и примјеном општих мјера превенције. Сезонска грипа је акутна вирусна инфекција узрокована различитим сојевима вируса грипе који циркулишу у свијету. Када особа преболи грипу узроковану једним сојем вируса, тај имунитет му не пружа заштиту од другог типа вируса.


Грипа се преноси капљичним путем и рукама. Када обољели од грипе кише, кашље или говори, из његове усне и носне шупљине излазе ситне невидљиве капљице слузи и пљувачке које садрже вирус грипе. Особе које су у близини пацијента удишу те капљице и заразе се, односно кад неко незаштићено кише или кашље и када рукама додирујемо уста или нос и преносимо вирус са заражених предмета као што су кваке, тастатуре, телефони и друго.

То је болест са кратком инкубацијом која представља вријеме од контакта са вирусом до појаве првих симптома болести је од 1 до 3 дана. Симптоми укључују изненадну појаву повишене температуре, кашаљ (обично сух), главобољу, болове у мишићима и зглобовима, тешку слабост, грлобољу и цурење из носа. Највећи ризик од компликација јавља се код дјеце млађе од 5 година, старијих особа, трудница и особа са хроничним болестима, а најчешће су у респираторном систему (упале уха и синуса, упале плућа), али могу бити захваћени и сви други органски системи.

Вакцина против грипе се примјењује већ више од 60 година, а садржи мртве вирусе, који не могу изазвати болест, али стимулишу настанак отпорности. У просјеку, вакцина спречава око 60% инфекција код здравих одраслих особа у доби од 18 до 64 године. Земље Европске уније имају просјечно ниске стопе обухвата вакцином против грипе поредећи их са циљем Свјетске здравствене организације од 75% за ризичне групе и здравствене раднике. Док је неколико земаља близу постизања овог циља, стопе покривености у другима су ниске и испод 20%, што износи до 44,3% у Европи.

СЗО годинама ажурира своје препоруке о саставу вакцине (тровалентне) које циља на 3 најрепрезентативнија типа вируса у циркулацији (два подтипа вируса инфлуенце А и један вирус инфлуенце Б). Почевши од сезоне грипе на сјеверној хемисфери 2013. – 2014., препоручује се 4. компонента за подршку развоју четверовалентне вакцине. Квадривалентна вакцина укључује још један вирус инфлуенце Б уз остале вирусе у тровалентној вакцини и очекује се да ће пружити ширу заштиту од инфекција вирусом инфлуенце Б.

 

Текст припремила: доц. др сц. мед. Нина Родић Вукмир, начелник Службе за епидемиологију

 

 




Број отварања: 1943
Датум објаве: 17.10.2022.