Почела вакцинација против грипа


У Институту  за јавно здравство Републике Српске данас одржана конференција за новинаре поводом почетка вакцинације против грипе за сезону 2019/20. Институт је набавио 3000 доза вакцина за кетегорије које желе да се вакциништу по сопственом избору, док је у сарадњи са ФЗО РС набављено 15.000 доза за категорије становништва које су ослобођене плаћања вакцине.


Вршилац дужности директора Института за јавно здравство РС Бранислав Зељковић изјавио је тим поводом да Институт ове, за разлику од претходних година, први пут вакцинацију почиње са четворовалентном вакцином против грипа, која пружа додатну сигурност. Апелујемо на све грађане да се вакцинишу јер то омогућава већу заштиту њих, њихове породице и најближих сарадника, истакао је Зељковић и додао да особе које раде са људима имају највећи разлог да се вакцинишу, као и угрожене категорије.

Начелник Службе за епидемиологију при Институту Нина Родић Вукмир подсјетила је да је грип вирусно респираторно обољење које се јавља сезонски, сваке године, обично крајем јесени и почетком зиме, лако се преноси, како респираторним путем, тако и контактом рукама, а најчешће тамо гдје људи бораве у затвореном простору, попут школа, вртића или радних мјеста.

 Епидемиолог Јела Аћимовић рекла је новинарима да је важно спријечити грип вакцинацијом и додала да је ове године грађанима на располагању четворовалентну вакцину која штити од четири вируса грипа за које се претпоставља да ће у овој сезони бити доминантни.

Вакцинација ће се обављати сваки радни дан, од 8.00 до 14.00 часова, а цијена једне вакцине је 22 КМ.

Вакцинација се препоручује свим особама које желе смањити ризик оболијевања од грипе, развој компликација, активацију постојеће хроничне болести, посјете љекару, потрошњу лијекова и изостанке с посла, као и дјеци старијој од 6 мјесеци. Посебно се препоручује хроничним болесницима, старијим особама, особама које су професионално или приватно у контакту с особама које припадају ризичним групама те им лако могу пренијети инфекцију, свим здравственим радницима и запосленим у секторима и службама од јавног значаја (полиција, просвјета, комунална предузећа, запослени у вртићима итд), особама које његују малу дјецу. Особе са било којом активном инфекцијом и повишеном температуром треба да сачекају са вакцинацијом до оздрављења

Категорије пацијената који су ослобођени плаћања вакцине:

  1. Пацијенти на хемодијализи и особе са трансплантираним бубрегом
  2. Пацијенти који болују од шећерне болести на инсулинској терапији
  3. Пацијенти који су лијечени кардиохируршким методама лијечења:
    • пацијенти са уграђеним стентом
    • пацијенти којима је рађена балон дилатација
    • пацијенти код којих је рађен бајпас
    • пацијенти са уграђеним вјештачким валвулама
    • пацијенти са уграђеним пејсмејкером
  4. ХИВ позитивне особе и пацијенти обољели од AIDS-a
  5. Дјеца лијечена од реуматске грознице са промјенама на срцу
  6. Дјеца обољела од цистичне фиброзе плућа
  7. Сви запослени на инфективним клиникама/одјељењима и јединицама интензивне медицине
  8. Особе које болују од мишићне дистрофије и мултипле склерозе
  9. Особе које су завршиле са пријемом хемотерапије и тренутно немају клиничких знакова болести
  10. Домови за лица са посебним потребама

Сезона надзора над грипом 2019/2020 је почела 01.10.2019.године тј. почетак надзора над обољењима сличним грипи (ИЛИ), акутним респираторним инфекцијама (АРИ) и тешким акутним респираторним инфекцијама (САРИ), а према дефиницијама случаја. Институту ће се седмично пријављивати сви случајеви ових обољења, преко збирних пријава према полу и узрасним категоријама из свих домова здравља и болница Републике Српске. Све податке ћемо као и обично објављивати и на нашој web stranici  www.phi.rs.ba

И ове сезоне настављамо са посебном врстом надзора над грипом – сентинел надзором. Он подразумијева систематично, редовно узимање узорака од обољелих према одређеном распореду у репрезентативном узорку популације. Користи се за праћење оптерећења популације грипом, појаву нових сојева вируса, заступљености респираторних болести у односу на све друге разлоге јављања љекару или хоспитализација. У ову врсту надзора за почетак су укључени Универзитетски клинички центар Републике Српске и Дом здравља Бања Лука.

 

Текст припремили: Служба за епидемиологију; Милка Мрђа, стручни сарадник за односе с јавношћу у ИЈЗ РС




Број отварања: 7536
Датум објаве: 14.11.2019.